Kindergarten Books > My Mess

My Mess

Written by Tal Nitzan / Illustrated by Lior Katzir / Publisher: Am Oved

Distribution: 120,000 copies in 2016

Most people are glad to return home at day’s end, even if their home is far from being a splendid palace. This story is a love-song to all the little things that make us who we are, and to everything that surrounds us – so familiar and well-beloved.

Family Activities

Most people are glad to return home at day’s end, even if their home is far from being a splendid palace. This story is a love-song to all the little things that make us who we are, and to everything that surrounds us – so familiar and well-beloved.

Read More   

Classroom Activities

הסיפור "הבלגן שלי" מזמין אותנו לחגוג את הייחוד של כל אחד ואחת מילדי הגן, וגם להתייחס ביתר סלחנות לכל אותם דברים בחיינו שאינם מושלמים.

Read More   

 

My Mess

By Tal Nitzan

Illustrated by: LiorKatzir

Dear Parents,

Most people are glad to return home at day’s end, even if their home is far from being a splendid palace. This story is a love-song to all the little things that make us who we are, and to everything that surrounds us – so familiar and well-beloved.

Who is Rich? The ONE who is happy with what they have (AVOT 4:1)

This Mishnah from “The Wisdom of the Sages” teaches us that human happiness may be measured not in costly possessions, status, or money – but in the capacity to be grateful for and rejoice in what we have. Just like all of us, the girl in this poem is not perfect. She has a bulbous nose, a squeaky voice, even a messy room – yet she’s happy and “rich,” because she loves and accepts herself for who she is.

פעילות בחיק המשפחה

 • Spend some time looking at the illustrations together and recalling all the things that the girl in the poem loves. Ask your children what they love “the most in the world.”
 • Did anything in the illustrations make you laugh? In the poem, the girl drew a lion that came out looking more like a rabbit, so she called it her “rabbitlion.” You and your children could draw some imaginary animals and invent made-up names for them.
 • Accepting oneself does not mean having no aspiration to improve. Have a conversation with your children about the things in our lives that we need to learn to accept, and contrast those with the things that we could strive to change. Brainstorm together about something that you all would like to improve, and about ways to achieve that goal.
 • Explain to your children the meaning of “Who is rich? The person who is happy with what they have,” and discuss what it signifies to each of you. Ask your children: who is rich in their eyes? What makes each member of the family happy? And what makes us, taken together as a family, happy?
 • You might start a new family tradition, using bedtime to recall the good things that happened today, and the good people that we love. Each family member might say two good things that happened to them today, and mention someone or something that they especially cherish.
 • Копию этих страниц на русском языке можно найти в русской части нашего сайта www.pjisrael.org. אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

הבלגן שלי | כתבה: טל ניצן

איירה: ליאור קציר

 

גננת יקרה,

 שנה חדשה, ספר חדש!

"הבלגן שלי" הוא הראשון בין 8 ספרי ספריית פיג'מה שיחולקו לילדים במהלך השנה.  לחצי כאן לתיאור כל הספרים שיחולקו השנה, וכאן לצעדי הכנה מומלצים לקריאת הספרים עם הילדים.

איזהו עשיר? השמח בחלקו (אבות ד א)

הסיפור "הבלגן שלי" מזמין אותנו לחגוג את הייחוד של כל אחד ואחת מילדי הגן, וגם להתייחס ביתר סלחנות לכל אותם דברים בחיינו שאינם מושלמים.

המִשנה בפרקי אבות מלמדת כי עושרו של האדם  נמדד לא בחפצים יקרים, במעמד או בכסף, אלא ביכולתו לשמוח וליהָנות ממה שיש לו. הילדה בשיר, ממש כמו כל אחד מאִתנו, אינה מושלמת. יש לה אף שמנמן, קול צפצפני, ואפילו חדר מבולגן – אך היא שמחה ועשירה, אוהבת ומקבלת את עצמה כמו שהיא.

"ספריית פיג'מה" – גשר בין הגן לבית

ילדי הגן יקבלו בכל חודש ספר שהולך איתם הביתה. האם כל הורי הגן מודעים לכך?  כדאי לשתף את הורי הגן ברציונל ובמטרות של ספריית פיג'מה.  תוכלי לשלוח בקבוצת הווטסאפ של הגן את הסרטון הקצר הזה ולהציע להורים לבקר באתר האינטרנט ולהצטרף לקבוצת פייסבוק שלנו.

לאחר קריאה ועיסוק בספר עם הילדים בגן, רצוי לחשוב כיצד תבחרי לחלק את העותקים הביתה. מניסיוננו, לדרך בה את, הגננת, מתייחסת לתכנית ולעידוד קריאת הספרים בבית יש השפעה רבה על המשפחות. אם בגן שלך לומדים ילדי עולים כדאי לחשוב על דרכים יצירתיות לקרב את הספרים למשפחות שמתקשות בקריאה בעברית.

קריאה נעימה ושנה טובה מספריית פיג'מה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • רצוי לקרוא את הספר בקבוצות קטנות, כאשר כל ילד מחזיק עותק של הספר. כדאי לאפשר לילדים זמן להתבונן מקרוב באיורים, ובעקבות הקרלשיחה פתוחה. האם גם לילדים בגן יש אחים קטנים? למי יש חתול או כלב בבית? איך נראים חדרי השינה של הילדים, האם גם הם צפופים ולא מסודרים כמו החדר של הגיבורה בסיפור? אפשר לבקש מכל אחד להסתכל על החבר לצידו ולציין דבר ייחודי שהוא אוהב אצלו.
 • זה לא "סתם קשקוש!": לעתים ילדים מגיבים בשיפוט ובזלזול כלפי הציורים של עצמם או של חבריהם. הסיפור על ה"שפנאריה" שציירה הגיבורואותו היא אוהבת, הוא הזדמנות להתייחס לציורים, לדמיון ולקבלה של חוסר שלמות.
 • בעקבות הציור של ה"שפנאריה" אפשר להציע לילדים להמציא חיות דמיוניות, "הכלאה" של שתי חיות מוכרות, ולתאר את המראה והיכולות שלהן. אפשר גם להציע לילדים ליצור דמויות של החיות הדמיוניות מחימר.
 • בעקבות הסיפור תוכלו להציב מראות קטנים על שולחנות היצירה ולהזמין את הילדים להתבונן מקרוב בפנים שלהם. למי יש שיער בצבע ג'ינג' כמו הגיבורה הסיפור, איזו צורה יש לאף ולאוזניים, האם למשיהו יש נמשים בפנים? בעקבות ההתבוננות הילדים יכולים לצייר דיוקן עצמי, אותו ניתן להציג על לוח בגן. כדאי שגם את וחברות הצוות תתבוננו ותציירו גם את עצמכן, ותוסיפו את הדיוקנים שלכן לתערוכה!
 • כדאי להסביר לילדים את משמעות הפתגם "איזהו עשיר? השמח בחלקו". אפשר לשאול אותם מיהו עשיר בעיניהם; מה משמח כל אחד, ובמה אנחנו שמחים בגן. אפשר לפתוח את מפגש הבוקר בשיר או תפילה שמשקפים את הפתגם ומבטאים את ההודיה והשמחה במה שיש ובמי שאנחנו
 • קבלה עצמית אינה מבטלת את השאיפה להשתפר. אפשר לשוחח עם הילדים על דברים בחיינו שיש לקבל לעומת דברים שכדאי לנסות לשנות. נסו לחשוב יחד על דברים שהייתם רוצים לשפר ועל הדרכים לעשות זאת. נשמח לשמוע כיצד שילבת את הסיפור בגן שלך!

ריקה בנימין - גננת בגן עופר באשקלון מספרת על חוויות מסיבת פתיחת הספרייה בגן:

הילדים הסבירו מה משמעות המילה בלגן לפי דעתם, כגון: מבולגן החדר, תוהו ובוהו...
שיחקנו מילה והיפוכה: בלגן-סדר.

יצרנו סמנייה וברקע שמענו את הסימפונייה החמישית של בטהובן.
וחלק מהילדים אמרו ממש בלגן עם הצבעים...
קבוצה נוספת יצרה וקישטה את תיק הספר.
הילדים קפצו, התרגשו ובהחלט מחכים בקוצר רוח לפתיחת הספרייה מחר - מסיבת פיג'מות ותאטרון בובות שהגננת ריקה והסייעת מירב מכינות לילדים.

20151110_125703

אנה חייט - גננת בגן לוטם שבאלפי מנשה מספרת: הילדים אהבו מאוד את הסיפור של טל ניצן "הבלגן שלי".

לאחר שקראנו את הסיפור, שוחחנו יחד עם הילדים על הדמיון והשוני בינינו... הדגשנו את השונות החיצונית (מבנה גוף, פנים, צבע עור, שער ועוד) והפנימית (אופי, אהבות, רצונות, התעניינות ועוד).

הסתכלנו במראה וראינו את השונות שבפנים שלנו ולאחר מכן, כל ילד יצר את פניו מחומרים השונים ובהתאם למה שהוא ראה "במראה".

gan-lotem-alfei-menashe

יפעת שוקרון - גננת בגן שניר בבאר שבע מספרת: "הילדים התבוננו בראי, למדו לאהוב את עצמם וציירו דיוקן. כל אחד מהילדים קיבל מראה קטנה יחד עם הספר".

20151107_195657_001   yifat-shukrun-mirror-balagan-sheli-2

שרית מימון - גננת בגן אתרוג, טרום חובה, מבוא חורון מספרת: "הילדים ציירו חיות והמציאו להם שמות. הפעילות התקיימה בקבוצה קטנה. בפעילות דפדפנו בספר, דברנו על התמונות ועל ראיית הטוב והמיוחדות שקיימת בכל אחד ואחת, כמובן שהילדים נתנו דוגמאות. היה מרתק. תודה רבה לכם!"

%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%91%d7%9c%d7%90%d7%92%d7%9f-%d7%a9%d7%9c%d7%99-%d7%92%d7%9f-%d7%90%d7%aa%d7%a8%d7%95%d7%92-%d7%9e%d7%91%d7%95%d7%90-%d7%97%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%9f

From the Field

הבלגן שלי

מאת טל ניצן|  איור: ליאור קציר

תרגום לרוסית של ההצעות לפעילות בחיק המשפחה

Мой беспорядок /Автор: Таль Ницан

Иллюстрации: Лиора Кацир

 

Дорогие родители!

Практически каждый из нас рад вернуться домой, даже если этот дом не очень-то похож на роскошный замок. Это стихотворение – ода любви всем тем мелочам и казалось бы неприметным предметам, которые нас окружают, создавая уют и тепло в нашем доме.

Кто богат? Тот, кто доволен своей участью (Пиркей Авот, 4, 1)

Трактат «Пиркей Авот» повествует о том, что богатство измеряется не наличием дорогих вещей, не статусом и не деньгами, а способностью довольствоваться тем, что имеешь. Наша героиня не совершенна, как и все мы. У нее чуть приплюснутый нос, пискливый голосок, и в ее комнате царит вечный беспорядок. Но она счастлива и духовно богата. Она принимает себя такой, как есть.

 

Занятия в кругу семьи

 • Мы предлагаем вам рассмотреть вместе иллюстрации и перечислить все то, что любит наша героиня. Спросите детей, что для них дороже всего на свете.
 • Задайте ребенку вопрос: «Что тебя рассмешило в картинках?».
 • Героиня стихотворения нарисовала льва, похожего на кролика, и назвала его «льворик». Можно пофантазировать вместе – нарисовать зверушку и дать ей имя.
 • После прочтения книги вы можете вместе подойти к зеркалу и внимательно рассмотреть ваше лицо. Обратите внимание на отличительные черты каждого: у кого на голове кудряшки, а у кого прямые волосы, какой формы ваш нос, какой у вас цвет глаз? Довольны ли вы своей внешностью? Какие черты (черты характера) не отражаются в зеркале? Затем можно вместе нарисовать автопортрет.
 • Высокая самооценка не противоречит стремлению совершенствоваться. Обсудите, что устраивает вас в вашей жизни, а что хотелось бы изменить. Поразмыслите вместе с ребенком о том, что требует доработки и как можно добиться успеха.
 • Объясните детям смысл выражения «Кто богат? Тот, кто доволен своей участью». Обсудите, что значат эти слова именно для вас. Спросите детей, кого они считают духовно богатым, что, на их взгляд, радует каждого из домочадцев, что значит счастье для вашей семьи.
 • Можно учредить новый ритуал: перебирать перед сном события прошедшего дня, вспоминать обо всем хорошем, думать о дорогих нашему сердцу людях. Допустим, каждый перечисляет два хороших события и называет имя приятного ему человека либо название любимой вещи.

Желаем вам интересного чтения и приятной беседы!

My Mess

By Tal Nitzan

Illustrated by: LiorKatzir

Dear Parents,

Most people are glad to return home at day’s end, even if their home is far from being a splendid palace. This story is a love-song to all the little things that make us who we are, and to everything that surrounds us – so familiar and well-beloved.

Who is Rich? The ONE who is happy with what they have (AVOT 4:1)

This Mishnah from “The Wisdom of the Sages” teaches us that human happiness may be measured not in costly possessions, status, or money – but in the capacity to be grateful for and rejoice in what we have. Just like all of us, the girl in this poem is not perfect. She has a bulbous nose, a squeaky voice, even a messy room – yet she’s happy and “rich,” because she loves and accepts herself for who she is.

Activities to Do Together at Home

Spend some time looking at the illustrations together and recalling all the things that the girl in the poem loves. Ask your children what they love “the most in the world.”

Did anything in the illustrations make you laugh? In the poem, the girl drew a lion that came out looking more like a rabbit, so she called it her “rabbitlion.” You and your children could draw some imaginary animals and invent made-up names for them.

Accepting oneself does not mean having no aspiration to improve. Have a conversation with your children about the things in our lives that we need to learn to accept, and contrast those with the things that we could strive to change. Brainstorm together about something that you all would like to improve, and about ways to achieve that goal.

Explain to your children the meaning of “Who is rich? The person who is happy with what they have,” and discuss what it signifies to each of you. Ask your children: who is rich in their eyes? What makes each member of the family happy? And what makes us, taken together as a family, happy?

You might start a new family tradition, using bedtime to recall the good things that happened today, and the good people that we love. Each family member might say two good things that happened to them today, and mention someone or something that they especially cherish.